Canvas Guider (Danish)Canvas GuiderStuderendes Guide BeskederHvordan ser jeg som studerende Beskeder?

Hvordan ser jeg som studerende Beskeder?

På indekssiden for Beskeder kan du se og filtrere beskeder i dit fag. Du kan også modtage nye meddelelser via Canvas-meddelelser, se meddelelser om Seneste aktivitet i oversigten, eller se meddelelser i opgavelisten.

Hvis trinnene i denne lektion ikke stemmer overens med det, der vises i dit fag, kan du lære at bruge grænsefladen Beskeder - nyt design.

Åbn bekendtgørelser

Åbn bekendtgørelser

I Navigation skal du klikke på linket Beskeder (Announcements).

Se bekendtgørelser

Se bekendtgørelser

I Beskeder kan du se alle beskeder i dit fag.

Beskeder er angivet i omvendt kronologisk rækkefølge med den nyeste først og de ældre beskeder under.

Hver besked omfatter beskedens titel [1], billedet af den bruger, der slog beskeden op [2], en ulæst-indikator i nærheden af ulæste beskeder [3], opslagsdatoen [4] og antallet af ulæste / samlede svar i beskeden [5].

Bemærk: Hvis en besked viser bogstavet U i stedet for et profilbillede, blev beskeden importeret eller kopieret fra et andet fag i Canvas. Derudover inkluderer kopierede beskeder ikke en opdateret dato og klokkeslæt.

Filtrer beskeder

Filtrer beskeder

For kun at se ulæste eller alle beskeder skal du bruge rullemenuen til at filtrere [1]. Derudover kan du søge efter en besked ved at skrive en beskedtitel, et brugernavn eller et søgeord i Søgefeltet [2].

Se eksterne feeds

Se eksterne feeds

For at få vist alle eksterne feeds og abonnere på RSS-feedet, klik på linket Eksterne feeds (External Feeds).

Se bekendtgørelser

Se bekendtgørelser

For at se en besked skal du klikke på beskedens navn.